Dobry Kredyt

Jak nie dać się oszukać

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

kwi 282020

Większość Polaków, którzy myślą o zakupie własnego domu czy mieszkania, zdecyduje się także na wzięcie kredytu hipotecznego. Jest to bardzo ważna decyzja, którą będziemy spłacać przez kilkanaście lat, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby wybrać najlepszą ofertę. Jak zatem rozmawiać z bankiem, aby otrzymać kredyt i w jaki sposób odpowiednio się do tego przygotować?

Kiedy warto sięgnąć po kredyt hipoteczny?

Odpowiedź jest bardzo prosta, kiedy nie mamy wystarczająco środków, aby samodzielnie bez pomocy banku sfinalizować transakcję. Dodatkowo musimy mierzyć nasze siły na zamiary i dopasować kredyt do naszych możliwości spłaty. Bank w pierwszej kolejności będzie zainteresowany naszą zdolnością kredytową, na którą składa się wiele czynników. Jednak jest dobra wiadomość, możemy pracować nad bezpośrednimi składowymi zdolności kredytowej, aby być bardziej wiarygodni dla banku i dzięki temu otrzymać korzystną ofertę. Dodatkowo musimy liczyć się z tym, że zostaniemy zweryfikowani w Biurze Informacji Kredytowej i jeśli mamy status niepewnego płatnika, będziemy mieli trudność z otrzymaniem kredytu.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Na zdolność kredytową składa się wiele zmiennych. Jest to nasze wykształcenie, stan cywilny, stałe wpływy na konto osobiste, ilość osób w gospodarstwie domowym, status zawodowy i historia kredytowa. Oczywiście zmiennych może być więcej, wszystko zależy od banku i przybranej strategii, jednak wymienione czynniki są najczęściej powtarzającymi się zmiennymi. Można nad nimi pracować, aby wydać się bardziej atrakcyjnym kredytobiorcą dla banku.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytową?

Jeśli to nasz pierwszy kredyt możemy mieć problem z rozpoznaniem lub wyborem najlepszej oferty kredytowej. W przypadku braku doświadczenia warto porozmawiać z doradcą kredytowym, który dokładnie pomoże przygotować nasz wniosek i wybrać najlepszą ofertę, dostosowaną do naszej sytuacji. Możemy również posiłkować się internetowymi rankingami kredytów hipotecznych, gdzie będziemy mogli porównać wiele ofert z różnych banków. Warto przyłożyć się do procesu poprzedzającego złożenie wniosku, gdyż godząc się na warunki przedstawione przez bank, będziemy jeszcze jego kredytobiorcami przez kilkadziesiąt lat.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

To jeden z ważniejszych elementów kredytu hipotecznego, banki wymagają, abyśmy wnieśli wkład własny do kredytu. Musimy być na niego przygotowani tak samo, jak na opłaty towarzyszące kredytowi. Obok oprocentowania kredytu będziemy musieli uwzględni ubezpieczenie, prowizję, wycenę nieruchomości oraz inne koszty obsługi kredytu. Dodatkowo po zakupie wymarzonej nieruchomości będziemy, musieli liczyć się z innym wydatkiem, jakim jest remont mieszkania. Dlatego przygotowując się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację ekonomiczną i dobrać odpowiednią wysokość raty.

Atom

Banki w zasięgu ręki