Dobry Kredyt

Jak nie dać się oszukać

Rekomendacja S i inne wymogi

mar 032020

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego niejednokrotnie wydaje się być bardzo prosta, nie mamy wyjścia a chcemy mieć własny dach nad głową dlatego też zaciągamy kredyt na kupno mieszkania bądź budowę domu. Dla wielu z nas jest to oczywiste, jednak dla banku udzielenie nam kredytu na taki cel nie jest tak oczywiste i musimy przejść przez szereg różnego rodzaju formalności, a także utrudnień ze strony banku. Aby otrzymać kredyt hipoteczny i cieszyć się własną nieruchomością musimy spełnić kilka wymogów banku.

Rekomendacja S

Zgodnie z Rekomendacją S, kredytobiorcy, potrzebujący finansowego wsparcia są zobowiązani do uiszczenia dodatkowego zabezpieczenia w postaci wkładu własnego. Wartość takiego wkładu w niektórych bankach wynosi 10% a aż do 20% wkładu własnego. Maksymalna wysokość własnych środków nie została uwzględniona w Rekomendacji S, z uwagi na to, że brana jest tu pod uwagę nasza indywidualna sytuacji finansowa. Banki nie stawiają tutaj żadnych ograniczeń, w zasadzie im wyższy wkład własny, tym mnie kredytu mniejszy kredyt zaciągamy.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - czy to możliwe?

Wkład własny to podstawa jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny, jednak jak się okazuje jeszcze do niedawna niektóre banki udzielały kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co więcej, oferowały nawet dodatkowe środki na remont cz te ż wykończenie domu i mieszkania. A zatem mogliśmy liczyć nie tylko na sfinansowanie całej inwestycji związanej z kupnem mieszkania czy też z budową domu, ale też dodatkowo jeszcze mogliśmy otrzymać pieniądze na przeprowadzenie remontu i wykończenie domu.

Dziś niestety nie jest to już możliwe, nie ma banku który udzieliłby nam kredytu bez wkładu własnego, nie wszystkie banki wymagają zabezpieczenia w wysokości 20% wartości nieruchomości, tak jak nakazuje rekomendacja S, ale przynajmniej 10% wkładu własnego będzie wymagał każdy bank. A zatem chcąc kupić mieszkanie bądź wybudować dom, korzystając z pomocy banku nie będzie to możliwe bez wkładu własnego..

Niski wkład własny

Oczywiście największym powodzeniem cieszą się dziś oferty tych banków które oferują nam najbardziej elastyczne warunki kredytu, szczególni jeżeli chodzi o wkład własny. Niektóre banki oferują swoim klientom tzw. niski wkład własny. Niestety tym samym takie zobowiązania kredytowe charakteryzują się gorszymi warunkach, czyli wyższym oprocentowaniem oraz wyższymi kosztami dodatkowymi. Główną zaleta tych ofert jest zatem to, że jako nabywcy nieruchomości nie musimy posiadać zabezpieczenia w postaci 20% wartości mieszkania czy domu.

Niski wkład własny obniża wartość tego wkładu wymaganego przez rekomendację S, natomiast ma to również swoje wady gdyż nakłada na nas dodatkowe warunki, które musimy spełnić. Obniżenie wkładu własnego może nastąpić także poprzez skorzystanie z innych produktów danego banku w którym chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Może to być konto bankowe, polisa ubezpieczeniowa czy instrumenty inwestycyjny, w tym także konta oszczędnościowe czy też lokaty terminowe. W zamian za to, że skorzystamy z innych usług banku dzięki którym będzie on mógł czerpać zyski, my jako kredytobiorcy możemy mieć też pewność, że przy zaciąganiu kredytu hipotecznego instytucja obniży obowiązek wkładu własnego i to nawet o połowę. Warunki te mogą być różne w każdym banku, wszystko to b Edzie zależało od indywidualnej polityki bankowej, a także od sytuacji finansowej klienta. Dlatego też warto zapoznać się z ofertami różnych banków i dopiero wówczas podjąć ostateczną decyzję. .

Atom

Banki w zasięgu ręki